Co można zobaczyć w Warszawie? [Technika]

Okres zimowy sprzyja snuciu marzeń o wyjazdach i… wspomninania wycieczek już minionych. Na oderwanie od klawiatury zapraszam do… Warszawy. Oczywiście głównie tych wszystkich, którzy stałymi bywalcami stolicy nie są 🙂 Przewodników po stolicy naszego kraju jest w sieci multum. A co, jeśli nie interesują nas typowe zabytki lub zwiedzanie Łazienek czy Zamku Królewskiego mamy już za sobą? Nic straconego, Warszawa obfituje w atrakcje. Przygotowując się do wycieczki, przygotowałam sobie listę ciekawostek „technicznych”. Co więc warto zobaczyć w Warszawie?

Co zobaczyć w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki. Foto: moje, 2016

Muzea

 • Pałac Kultury – klasyczny punkt programu. Widok na miasto z tarasu widokowego.
 • Pałac Kultury – Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Na chwilę obecną nie mam pojęcia, czy muzeum nadal funkcjonuje, prawdopodobnie nie (podano informację o likwidacji – „po raz pierwszy od 60 lat Muzeum nie otrzymało dofinansowania”). Myślę, że warto śledzić sytuację w mediach. Dodam tylko iż zbiory muzeum są (były?) naprawdę fantastyczne i jestem wdzięczna, że miałam jeszcze możliwość zrobić sobie pamiątkową fotkę przy komputerze Odra, zagrać w gierkę na Atari, obejrzeć świetne modyfikacje Poloneza czy pobawić się w laboratorium fizycznym… Podobno muzeum ma zostać przeniesione do Bydgoszczy, na razie jednak jego losy się ważą.
 • Pałac Kultury – Muzeum Domków dla Lalek – nie byłam i żałuję, podobno eksponaty są ŚLICZNE.
 • Pałac Kultury – Muzeum Ewolucji – j.w. żałuję że nie zdążyłam już zwiedzić.
 • Muzeum Neonów – Soho, ul. Mińska 25 – j.w.
 • Centrum Nauki Kopernik – Znajduje się przy Moście Świętokrzyskim (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20), można tam dojechać metrem. Warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Zainteresowanie turystów jest naprawdę spore, jednak ośrodek jest na tyle duży, że tłum nie jest aż tak uciążliwy. 2h to zdecydowanie za mało na zobaczenie wszystkiego, 4h byłyby w sam raz. Lepiej nastawić się więc na dużo chodzenia!
 • Muzeum Kolejnictwa (StacjaMuzeum.pl, ul. Towarowa 3) – kolejne muzeum, które przeżyło zawirowania, skutkiem czego gdy byłam w stolicy, nie dało się go zwiedzić. Z tego co widzę, powróciło już do życia i kusi ciekawymi eksponatami.

Infrastruktura i inne atrakcje

 • Most Gdański – szalenie polecam przejechać tramwajem przez ten zabytkowy most! Tip: wracając z Żerania do centrum łatwiej „zająć” sobie miejscówkę z tyłu tramwaju by podziwiać konstrukcję tego dwupiętrowego mostu 😉
 • Most Świętokrzyki – niezbyt zdrowo spacerować w spalinach, ale nadal polecam, ciekawe miejsce 😉
 • Tramwaj wodny – choć tempo jazdy jest chyba wolniejsze niż spaceru, tramwaj jedzie aż do Grubej Kaśki, unikatowego w latach 60-tych ujęcia wody.
 • Mordor – ul. Domaniewska i okolice, czyli korporacyjny zakątek Warszawy 😉 Omijać w godzinach szczytu. Oświetlone budynki ładnie prezentują się wieczorem.
 • FSO Żerań – w zasadzie po dawnej chlubie polskiej motoryzacji nie pozostało wiele. Teren fabryk jest zamknięty, zza płotu można poobserwować pozostałości hal. Dużo ciekawszy jest pobliski tor, znajdujący się po drugiej stronie ulicy, gdzie regularnie organizowane są imprezy motoryzacyjne. Dokąd sie udać – można poznać po ryku silników i pisku opon.
 • Palma na Rondzie de Gaulle – wg najnowszych memów, dar z San Escobar 😉

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments