Zielony parapet – poinsecja

Poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny, Euphorbia pulcherrima. Pochodząca z Meksyku roślina podatna na szkodniki, zwłaszcza na inwazję mączlika szklarniowego (małe, wredne, białe muszki). Na mączliki można zastosować oprysk (spray do kupienia w sklepach ogrodniczych, cena ok. 20zł). Uwaga alergicy, roślina zawiera białka lateksu, a jej sok może podrażniać skórę.

Poinsecji nie trzeba wyrzucać tuż po zakończeniu kwitnienia, można spróbować ją przezimować. Niestety doprowadzenie do wybarwienia się liści może być dość trudne, gdyż roślina jest wrażliwa i wybredna 🙂 Na szczęście latem prezentuje się równie pięknie, jest bardzo „żywa”, ma wspaniałe liście.

Hodowanie poisencji

  • Podłoże: dobrze przepuszczalna mieszanka ziemi ogrodowej/torfu + 15% keramzytu i piasku. pH: 5,8 do 6,5.
  • Wilgotność: umiarkowana, podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne.
  • Światło: stanowiska słoneczne, półcień. Unikać ostrego światła (może poparzyć liście).
  • Temperatura: roślina nieodporna na mróz, nie lubi przeciągów, wystawiona nawet na chwilowy chłód lub przeciąg gubi liście. Optymalna temperatura to 15-21°C. Zimą: 10–12 °C, od marca 22–24 °C.
  • Podlewanie: podlewanie umiarkowane lub obfite, ok. 2 razy w tygodniu. Roślina wrażliwa na zmiany temperatur – podlewamy letnią wodą. Codzienne zraszanie liści letnią wodą (kwiatów nie).
  • Zimowanie: Zimowanie zaczyna się po zakończonym kwitnieniu, trwa do maja. W czasie zimowania nie nawozić, ograniczyć podlewanie. W czerwcu należy przywrócić częstsze podlewanie i nawożenie. Przed okresem kwitnienia (wrzesień – październik) wymaga zapewnienia ciemności – 8-16 godzin (również bez światła żarówki), następnie można przenieść ją do dobrze oświetlonego pomieszczenia.
  • Przycinanie: nie można obcinać kwiatów, gdyż wtedy nie wybarwią się liście. Przycinać końcówki pędów można po zimowaniu (tj. od maja do sierpnia, kiedy zaczynają tworzyć się kwiaty). Solidne obcinanie (by zostawić pędy o długości 20 cm) można przeprowadzić końcem marca.
  • Nawożenie: w czasie kwitnienia: co 2 tygodnie, nawozem do poinsecji lub „zimowym”, bez azotu. Latem: zwykły nawóz do roślin doniczkowych.
  • Przesadzanie: w marcu lub kwietniu.

Lista wszystkich moich roślin: Zielony parapet.

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Z powodu inwazji mączlików, miałam ją niestety niezbyt długo, bo od zimy 2014 do lata 2015. Informacje o hodowaniu tutaj: Zielony parapet – poinsecja. […]