Fale radiowe na mapie i profil terenu

Myśląc o mapach, które możemy przeglądać na komputerze, z pewnością jako pierwsze przychodzi nam na myśl Google Maps. Nieliczni wymienią jeszcze OpenStreetMap, czasem Geoportal, czyli najbardziej znany publicznie dostępny system GIS. To jednak nie wszystko. Wgłębiając się w temat, można znaleźć wiele interesujących aplikacji, prezentujących różne dane powiązane z terenem. Także nieco bardziej specjalistycznych.

Wyznaczanie profilu terenu

Jedną z takich aplikacji jest „Wyznaczanie profilu terenu”. Aplikacja pozwala na:

  • zaplanowanie położenia anten
  • ukazanie profilu terenu pomiędzy dwoma punktami (przydatne w górzystym terenie, jeśli zastanawiamy się, czy z punktu A można zobaczyć punkt B)

Przykładowa wizualizacja – fala o częstotliwości 770 MHz (MUX2, czyli cyfrowa telewizja/radio), wysłana z anteny Radiowo – Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, zlokalizowanej na 87 metrowym maszcie na szczycie Skrzycznego (najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – 1257 m n.p.m.), bezproblemowo dociera na rynek w Bielsku-Białej.

Skrzyczne. Foto: moje, 2009?

Nadajnik na Skrzycznem jest jednym z większych nadajników, obsługujących województwo śląskie i fragment małopolskiego. Sygnał dociera do oddalonych o 80km miast aglomeracji śląskiej czy Krakowa.

Skrzyczne - Bielsko mapa

Skrzyczne – Bielsko, mapa

Skrzyczne - Bielsko, profil

Skrzyczne – Bielsko, profil

Dodatkowa antena

Sygnał ma natomiast problem z dotarciem do sąsiedniej miejscowości – Wisły. Pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem, znajdują się góry, co widać na profilu. Wrzecionowaty kształt, pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, to zobrazowanie I strefy Fresnela. Jeżeli w tym obszarze sygnał natrafi na przeszkody, nie będzie w stanie dotrzeć do odbiorcy.

Skrzyczne - Wisła, mapa

Skrzyczne – Wisła, mapa

Skrzyczne - Wisła, profil

Skrzyczne – Wisła, profil

Zapewne z tego właśnie powodu, projektanci zdecydowali się na ustawienie jeszcze jednej, słabszej anteny, obsługującej teren górskich miejscowości, do których nie dociera sygnał ze Skrzycznego. Znajduje się ona na szczycie góry Kozińce. I tak wygląda sygnał – tym razem bez problemu dociera do hipotetycznego odbiorcy (może turysty) znajdującego się w Wiśle:

Kozińce - Wisła, mapa

Kozińce – Wisła, mapa

Kozińce - Wisła, profil

Kozińce – Wisła, profil

Na tej samej stronie można wykonać także analizę rozkładu natężenia pola:

Rozkład natężenia pola - nadajnik Skrzyczne

Rozkład natężenia pola – nadajnik Skrzyczne

Sygnał w Krakowie – widoczny „cień” rzucany przez Pasmo Sowińca:

Natężenie Skrzyczne - Kraków

Natężenie Skrzyczne – Kraków

Link do aplikacji:

 

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Fale radiowe na mapie (10.01.2016) […]