Klucz ptaków

Dzisiejszego popołudnia udało mi się zaobserwować lecące w bardzo rozłożystym kluczu ptaki. Nie wiem, czy to jacyś zimowi goście opuszczają nasz kraj, czy może raczej był to przylot ptaków przebywających w Polsce latem – w każdym razie poruszały się ze wschodu na zachód.

Próbowałam sfotografować owe ptaki, jednakże telefoniczny aparat nie wychwycił drobnych punkcików na niebie. Dopiero po agresywnej obróbce zdjęcia, można zauważyć fantastyczne kształty, jaki przybiera klucz ptaków. Zdjęcie nie oddaje jednak w żaden sposób spektakularności poruszania się całej struktury.

Na szczęście w sieci aż roi się od filmów:

Jednym z gatunków, tworzących najbardziej widowiskowe formacje, są szpaki. materiały na ten temat najprościej wyszukać po angielskim haśle murmuration of starlings.

Powietrzne struktury, które tworzą lecące w kluczu ptaki, fluktuacje i przenikanie trajektorii ich lotu przywodzą na myśl ruchy płynów. Przypominają się także znienawidzone w studenckich czasach równania różniczkowe;) Na kartce – bardzo nieprzyjemne, ale gdy pomyśli się, że potrafią opisywać tak piękne zjawiska – aż chciałoby się zaczerpnąć wiedzy na ten temat i zaprogramować sobie jakąś symulację. Fantastyczny temat – nie dziwi mnie zatem, że wiele osób próbowało tworzyć komputerowe modele tego niezwykłego zjawiska. Jeden z przykładów:

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments