Scrum kontra złożoność

Niedawno podawałam garść ciekawych informacji na temat metodologii Scrum. Dziś kontynuacja tego tematu.

Często słyszy się, że ta metodologia pracy nie jest dla każdego zespołu. Pewnie tak. Na jednym ze szkoleń widziałam ciekawy wykres obszarów złożoności pracy:

Scrum in complexity?

  1. Simple – dziedzina dobrze znana – tu sprawdzają się tzw. najlepsze praktyki, zalecenia z poradników itd.
  2. Complicated – dziedzina znana, ale trudna. Sprawdzają się dobre praktyki, ogólne „zalecenia”.
  3. Complex – dziedzina bardzo złożona, nie można powiedzieć, czy dane działania odniosą sukces czy nie. Metodą pracy są głównie eksperymenty – właśnie tutaj najlepiej działa Scrum!
  4. Chaos.

Krzywa uczenia

I dodatkowo: krzywe uczenia się w zależności od złożoności problematyki:

Krzywa uczenia sie w Scrum

  1. Simple – continuous improvement. Wystarczy po prostu działać, powtarzać – uczenie się jest proste, bez większych problemów.
  2. Complicated – continuous improvement – powiedziałabym: wzloty i upadki.
  3. Complex – continuous adaptive – błądzenie jak we mgle 😉 Jeden eksperyment zbliży nas do rozwiązania, inny oddali. Pamiętajmy, że adaptacja leży w głównych założeniach metodyki Scrum 🙂

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
m.
m.
6 lat temu

Wydaje mi się, że Scrum czasem stosuje się gdy ma się problemy (często na płaszczyznach nie związanych z samym wytwarzaniem) i jednocześnie nie jest realne wdrożenie niczego innego. Wtedy ukrywa się swój chaos pod maską metodyki zwinnej. I nikt się już nie może do niczego przyczepić. 😉 Z tego rzeczywiście wynika, że Scrum nie jest dla wszystkich.

trackback

[…] Nawet nie wiedziałam, że tak nazywa się ten diagram (o którym pisałam zresztą we wpisie Dla kogo Scrum?, lecz w formie dużo bardziej uproszczonej). Warto zatem chodzić na konferencje, zawsze można […]

Adam
5 lat temu

To o czym piszesz na zywa się Cynefin 🙂 Tutaj jest 8 minut o tym: https://www.youtube.com/watch?v=N7oz366X0-8 To jest bardzo fajne narzędzie (framework?) do definiowania typu zadania i dzięki temu dobraniu odpowiednich ludzi i narzędzi.