Zielistka, czyli Chlorophytum (zwana również chlorofytum) to bardzo popularna roślina doniczkowa, pochodząca z Afryki Południowej, którą można spotkać w wielu budynkach. Jest wytrzymała i zawsze zielona. Trzeba jednak uważać, aby się nie połamała (np. przy przeprowadzce…), jej liście są dość łamliwe. Pięknie prezentuje się w doniczkach podwieszanych pod sufitem.
Odmiana variegata posiada pasiaste liście biało-zielone. Gdy zielistka kwitnie, jej kwiaty są malutkie i białe. Powstają z nich zalążki nowych roślin (odnóżki, rozłogi), które wyglądają jak miniaturki całej rośliny. Taką sadzonkę można ukorzenić. Procedura podobna do hodowania fasolek w podstawówce 🙂 Wystarczy pojemnik z wodą + materiał/gaza, na który kładziemy sadzonkę. Ukorzenianie trwa ok. 2-3 tygodni, gdy pojawią się korzenie, roślinę przesadzamy do ziemi. Zielistka rośnie dość szybko, moja po pół roku osiągnęła „standardowy” rozmiar i zaczęła kwitnąć.
Co ciekawe, zielistka pochłania z powietrza formaldehyd (składnik m.in. żywic stosowanych jako spoiwo mebli).
Zielistka – pielęgnacja
- Podłoże: substrat torfowy, ziemia uniwersalna lub gliniasta.
- Wilgotność: lubi wilgotne powietrze. Brązowe, suche końcówki liści są oznaką przelania rośliny lub za małej wilgotności powietrza. Warto ją zraszać wodą o temperaturze pokojowej, zimą częściej niż latem.
- Światło: półcień lub jasne pomieszczenie, jednak nie w bezpośrednim słońcu (liście mogą opadać lub zostać sparzone). Duża ilość światła powoduje ładniejsze wybarwienie się liści.
- Temperatura: pokojowa, optymalna 15-18oC.
- Podlewanie: podlewanie umiarkowane, dopiero po przesuszeniu górnej warstwy gruntu, latem co 2-3 dni, zimą rzadziej. Roślina nie lubi wody bogatej w wapń – mieszkańcy Jury Krakowsko-Częstochowskiej mogą mieć zatem problemy z jej utrzymaniem.
- Zimowanie: nie jest wymagane.
- Przycinanie: można obcinać nieestetyczne, suche końcówki liści oraz uschnięte listki.
- Nawożenie: nawozem uniwersalnym, od marca do września co tydzień.
- Przesadzanie: co 3-4 lata, gdy korzenie przestaną mieścić się w doniczce. Stare egzemplarze lepiej jednak odnowić za pomocą nowej odnóżki.
Lista wszystkich moich roślin: Zielony parapet.