Zielony parapet – sansewieria

Sansevieria cylindrica czyli „roślina z żelaza”, zwana również wężownicą cylindryczną. Łatwy w utrzymaniu i naprawdę pancerny sukulent, dzięki czemu można często spotkać go np. w biurach. Na moim parapecie gości już dwa lata i przez ten czas praktycznie niewiele się zmieniała (poza tym, że raz „udało” mi się ją przesuszyć – zaczęła się marszczyć, a szczyt uschnął, przez co ten pęd wygląda jak świeca z knotem). Latem 2016 przesadziłam ją do doniczki (z braku laku, do trochę za dużej) i okazało się, że ta roślina naprawdę jest żywa! W wolnym miejscu w doniczce zaczęły wyrastać malutkie, nowe, jasnozielone pędy. I co jakiś czas pojawia się nowy! Wężownica postawiła więc na ilość i zamiast „wzdłuż”, rośnie „wszerz” 😉

Wężownica, młode pędy, 18.12.2016

Sansewieria pochodzi z południowo-zachodniej Afryki. Opis pielęgnacji:

 • Podłoże: uniwersalne (np. ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1) lub do kaktusów. W dolnej warstwie powinna znaleźć się gruba warstwa drenażu (kamienie, żwir), aby zapobiec gniciu korzeni.
 • Wilgotność: niska, dobrze znosi suche, biurowe powietrze.
 • Światło: stanowisko słoneczne lub półcień. Zbyt ciemne i zimne stanowisko powoduje powstanie plam.
 • Temperatura: pokojowa, 18-25oC, zimą trochę chłodniejsza. Należy uważać na przeciągi i mróz!
 • Podlewanie: roślina jest pustynna i może wytrzymać nawet miesiąc bez wody. Podlewanie rzadkie i oszczędne, latem raz na 1-2 tygodnie, zimą raz na miesiąc + zraszanie. Podłoże powinno przeschnąć. Woda nie może zalegać na podstawce, co spowoduje gnicie rośliny!
 • Zimowanie: nie wymaga.
 • Przycinanie: nie wymaga.
 • Nawożenie: sporadycznie, latem co 14 dni, nawozem do sukulentów lub roślin doniczkowych. Nawóz azotowy spowoduje gwałtowny rozwój rośliny.
 • Przesadzanie: wiosną, co 2-3 lata lub gdy korzenie zaczną wypaczać doniczkę (co może się zdarzyć, kłącza są bardzo silne). Doniczka o numer większa, w przeciwnym wypadku rozrosną się korzenie zamiast liści.
Wężownica, 18.12.2016

Wężownica, 18.12.2016

Lista wszystkich moich roślin: Zielony parapet.

2 myśli nt. „Zielony parapet – sansewieria

 1. Pingback: Roślinna kolekcja – zielony parapet | Mój skrawek Sieci

 2. buli

  Sansewieria rządzi. To jedyna roślina z tego antysmogowego zestawu, której przetrwała rok pod moją opieką, a nawet się w tym czasie namnożyła. Ostatecznie wymiękłem i przerzuciłem się na mechaniczny filtr powietrza, ale ta roślina nadal fajnie dekoruje pokój 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *