Zielony parapet – sansewieria

Sansevieria cylindrica czyli „roślina z żelaza”, zwana również wężownicą cylindryczną. Łatwy w utrzymaniu i naprawdę pancerny sukulent, dzięki czemu można często spotkać go np. w biurach. Na moim parapecie gości już dwa lata i przez ten czas praktycznie niewiele się zmieniała (poza tym, że raz „udało” mi się ją przesuszyć – zaczęła się marszczyć, a szczyt uschnął, przez co ten pęd wygląda jak świeca z knotem). Latem 2016 przesadziłam ją do doniczki (z braku laku, do trochę za dużej) i okazało się, że ta roślina naprawdę jest żywa! W wolnym miejscu w doniczce zaczęły wyrastać malutkie, nowe, jasnozielone pędy. I co jakiś czas pojawia się nowy! Wężownica postawiła więc na ilość i zamiast „wzdłuż”, rośnie „wszerz” 😉

Wężownica, młode pędy. Foto: moje, 18.12.2016

Sansewieria pochodzi z południowo-zachodniej Afryki.

Opis pielęgnacji

 • Podłoże: uniwersalne (np. ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1) lub do kaktusów. W dolnej warstwie powinna znaleźć się gruba warstwa drenażu (kamienie, żwir), aby zapobiec gniciu korzeni.
 • Wilgotność: niska, dobrze znosi suche, biurowe powietrze.
 • Światło: stanowisko słoneczne lub półcień. Zbyt ciemne i zimne stanowisko powoduje powstanie plam.
 • Temperatura: pokojowa, 18-25oC, zimą trochę chłodniejsza. Należy uważać na przeciągi i mróz!
 • Podlewanie: roślina jest pustynna i może wytrzymać nawet miesiąc bez wody. Podlewanie rzadkie i oszczędne, latem raz na 1-2 tygodnie, zimą raz na miesiąc + zraszanie. Podłoże powinno przeschnąć. Woda nie może zalegać na podstawce, co spowoduje gnicie rośliny!
 • Zimowanie: nie wymaga.
 • Przycinanie: nie wymaga.
 • Nawożenie: sporadycznie, latem co 14 dni, nawozem do sukulentów lub roślin doniczkowych. Nawóz azotowy spowoduje gwałtowny rozwój rośliny.
 • Przesadzanie: wiosną, co 2-3 lata lub gdy korzenie zaczną wypaczać doniczkę (co może się zdarzyć, kłącza są bardzo silne). Doniczka o numer większa, w przeciwnym wypadku rozrosną się korzenie zamiast liści.
Wężownica, 18.12.2016

Wężownica, 18.12.2016

Lista wszystkich moich roślin: Zielony parapet.

4 myśli nt. „Zielony parapet – sansewieria

 1. Pingback: Roślinna kolekcja – zielony parapet | Mój skrawek Sieci

 2. buli

  Sansewieria rządzi. To jedyna roślina z tego antysmogowego zestawu, której przetrwała rok pod moją opieką, a nawet się w tym czasie namnożyła. Ostatecznie wymiękłem i przerzuciłem się na mechaniczny filtr powietrza, ale ta roślina nadal fajnie dekoruje pokój 😉

  Odpowiedz
 3. Łukasz

  Posiadam od kilu lat i trzyma się dzielnie. Czy jeśli przesadzę do znacznie szerszej doniczki to zacznie rosnąć „wszerz”? Martwię się, że w obecnej jest jej ciasno.
  Drugie pytanie- właśnie dowiedziałem się, że moja kobieta podlewa ją za moimi plecami, czy takie „nadpodlewanie” nie zaszkodzi roślince?

  Odpowiedz
  1. d9k Autor wpisu

   Moją przesadziłam do dużo szerszej doniczki, fora ogrodnicze nie polecały tego podejścia, ale ostatecznie wyszło jej tylko na dobre, pojawiło się sporo nowych pędów. Też zdarza mi się podlać ją za mocno, mojemu egzemplarzowi nic a nic to nie szkodzi, choć podobno mogą od tego gnić korzenie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *