Zielony parapet – sansewieria cylindrica

Sansevieria cylindrica, czyli Sansewieria cylindryczna to „roślina z żelaza”, zwana również wężownicą cylindryczną. Łatwy w utrzymaniu i naprawdę pancerny sukulent, dzięki czemu można często spotkać go np. w biurach. Na moim parapecie gości już dwa lata i przez ten czas praktycznie niewiele się zmieniała (poza tym, że raz „udało” mi się ją przesuszyć – zaczęła się marszczyć, a szczyt uschnął, przez co ten pęd wygląda jak świeca z knotem). Latem 2016 przesadziłam ją do doniczki (z braku laku, do trochę za dużej) i okazało się, że ta roślina naprawdę jest żywa! W wolnym miejscu w doniczce zaczęły wyrastać malutkie, nowe, jasnozielone pędy. I co jakiś czas pojawia się nowy! Wężownica postawiła więc na ilość i zamiast „wzdłuż”, rośnie „wszerz” 😉

Wężownica, młode pędy. Foto: moje, 18.12.2016

Sansewieria pochodzi z południowo-zachodniej Afryki, rejonów Gwinei, jest to zatem klimat podrównikowy lub równikowy. W zależności od lokalizacji, występują pory suche i deszczowe.

Opis pielęgnacji

  • Podłoże: uniwersalne (np. ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1) lub do kaktusów. W dolnej warstwie powinna znaleźć się gruba warstwa drenażu (kamienie, żwir), aby zapobiec gniciu korzeni.
  • Wilgotność: niska, dobrze znosi suche, biurowe powietrze.
  • Światło: stanowisko słoneczne lub półcień. Zbyt ciemne i zimne stanowisko powoduje powstanie plam.
  • Temperatura: pokojowa, 18-25oC, zimą trochę chłodniejsza. Należy uważać na przeciągi i mróz!
  • Podlewanie: roślina jest pustynna i może wytrzymać nawet miesiąc bez wody. Podlewanie rzadkie i oszczędne, latem raz na 1-2 tygodnie, zimą raz na miesiąc + zraszanie. Podłoże powinno przeschnąć. Woda nie może zalegać na podstawce, co spowoduje gnicie rośliny!
  • Zimowanie: nie wymaga.
  • Przycinanie: nie wymaga.
  • Nawożenie: sporadycznie, latem co 14 dni, nawozem do sukulentów lub roślin doniczkowych. Nawóz azotowy spowoduje gwałtowny rozwój rośliny.
  • Przesadzanie: wiosną, co 2-3 lata lub gdy korzenie zaczną wypaczać doniczkę (co może się zdarzyć, kłącza są bardzo silne). Doniczka o numer większa, w przeciwnym wypadku rozrosną się korzenie zamiast liści.
Sansewieria, 18.12.2016

Sansewieria, foto:moje, 18.12.2016

Lista wszystkich moich roślin: Zielony parapet.

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)