Narzędzia do automatyzacji aplikacji desktopowych

Jakich narzędzi można użyć do automatyzacji aplikacji desktopowych, działających w systemie Windows (Windows Forms, WPF)?

Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym pisanie testów automatycznych może być całkiem skuteczne. Poniżej kilka propozycji. Większość z nich jest darmowa – poza licencją na Visual Studio (w przypadku pierwszej grupy, opartej o .NET Framework lub rozwiązań Microsoftu).

Inspect - świetne narzędzie pomagające w automatyzacji aplikacji desktopowych

Zapraszam do lektury:

Narzędzia z grupy .NET:

 1. Microsoft UI Automation (znane również jako UIA).Przykładowe testy używające UIA będą miały namespace: System.Windows.Automation.
  Garść linków z przykładowym kodem:

 2. Microsoft Coded UI Tests – rozbudowane narzędzie oparte o  Microsoft UI Automation i wiele innych technologii, dzięki czemu umożliwia m.in. testowanie aplikacji Silverlight, Windows Forms czy WPF. Możliwe jest zarówno pisanie testów ręczne, jak i nagrywanie testów i na tej podstawie generowanie kodu w C#. Niestety wymaga Visual Studio w wersji Ultimate lub Premium.
  Przykładowe testy używające Coded UI będą miały namespace: Microsoft.VisualStudio.TestTools.UITesting.
  Trochę linków na ten temat:

 3. TestStack White Framework. Mój wybór. Świetny framework opensource do testów aplikacji desktopowych, podobny nieco do Selenium. White wymaga .NET Framework w wersji 4.0. Świetnie sprawdza się solo, a także w razie potrzeby połączenia testów aplikacji webowej z aplikacją desktopową. Wystarczy do projektu w Selenium dołączyć pliki .dll White i można korzystać z funkcjonalności oferowanych przez obydwie biblioteki.
  Linki:

 4. Windows Automation API – zbudowane na COM, „wymaga dużego doświadczenia w programowaniu w C”.
 5. Twin – framework stworzony w eBay, oparty o Selenium WebDriver.
  Link: https://code.google.com/archive/p/twin – na ten moment wygląda raczej na projekt archiwalny.
 6. Winium.Desktop – kolejna propozycja z rodziny Selenium WebDriver, dla aplikacji WPF i WinForms. Testy można pisać w C#. Co istotne, projekt jest żywy i wciąż się rozwija (co pewnie jest spowodowane rozwojem bliźniaczego rozwiązania Winium dla testowania WindowsPhone).
  Link: https://github.com/2gis/Winium.Desktop

Narzędzia do automatyzacji aplikacji desktopowych z nieco innym podejściem:

 1. Sikuli. Ciekawe narzędzie, w którym programuje się w sposób graficzny. Opiera się na wykonywaniu zrzutów ekranu i sprawdzaniu, czy zadany fragment screena jest widoczny na ekranie. Możliwe jest także użycie mechanizmu OCR (rozpoznawania tekstu z obrazu). Plotki mówią, że ktoś tego używa 😉
 2. AutoIt. Skryptowy język programowania stworzony do automatyzacji i wszelakich skryptów. Jako typowy język skryptowy umożliwia automatyzację różnych procesów (kopiowanie plików, instalacje softu, pingowanie, symulacja klawiatury, myszy i wiele innych), a we współpracy z biblioteką UI Automation pisanie automatycznych testów GUI. Skrypty można pisać w edytorze SciTE, który podpowiada składnię. Dużo przykładów można znaleźć na forum.
 3. Robot Framework + AutoIt + Python. Ciekawe połącznie, zgrabnie omijające użycie rozwiązań Microsoftu.

„Inspektory”

Poza narzedziami umożliwiającymi pisanie testów, niezbędne są także „inspektory”, umożliwiające odnajdywanie identyfikatorów kontrolek w testowanej aplikacji:

 1. Snoop Wpf – http://snoopwpf.codeplex.com/
 2. CodedUI – wyszukiwarki są wbudowane.
 3. Inspect – świetne narzędzie Microsoftu z Windows SDK („Windows SDK for Windows 7”). Jak dotąd najlepiej poradziło sobie z testowaną przeze mnie aplikacją – https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd318521(v=vs.85).aspx

Dodatkowo rozwiązania płatne do automatyzacji aplikacji desktopowych:

 • Test Automation FX.
 • TestComplete.
 • HP Quick Test Pro.
 • Telerik Test Studio.

Przydatny wpis? Postaw mi kawę :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Narzędzia do automatyzacji aplikacji desktopowych (7.10.2016) […]

trackback

[…] Narzędzia do automatyzacji aplikacji desktopowych Windows Forms […]