Myśląc o mapach, które możemy przeglądać na komputerze, z pewnością jako pierwsze przychodzi nam na myśl Google Maps. Nieliczni wymienią jeszcze OpenStreetMap, czasem Geoportal, czyli najbardziej znany publicznie dostępny system GIS. To jednak nie wszystko. Wgłębiając się w temat, można znaleźć wiele interesujących aplikacji, prezentujących różne dane powiązane z terenem. Także nieco bardziej specjalistycznych.
Wyznaczanie profilu terenu
Jedną z takich aplikacji jest „Wyznaczanie profilu terenu”. Aplikacja pozwala na:
- zaplanowanie położenia anten
- ukazanie profilu terenu pomiędzy dwoma punktami (przydatne w górzystym terenie, jeśli zastanawiamy się, czy z punktu A można zobaczyć punkt B)
Przykładowa wizualizacja – fala o częstotliwości 770 MHz (MUX2, czyli cyfrowa telewizja/radio), wysłana z anteny Radiowo – Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, zlokalizowanej na 87 metrowym maszcie na szczycie Skrzycznego (najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – 1257 m n.p.m.), bezproblemowo dociera na rynek w Bielsku-Białej.
Nadajnik na Skrzycznem jest jednym z większych nadajników, obsługujących województwo śląskie i fragment małopolskiego. Sygnał dociera do oddalonych o 80km miast aglomeracji śląskiej czy Krakowa.
Dodatkowa antena
Sygnał ma natomiast problem z dotarciem do sąsiedniej miejscowości – Wisły. Pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem, znajdują się góry, co widać na profilu. Wrzecionowaty kształt, pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, to zobrazowanie I strefy Fresnela. Jeżeli w tym obszarze sygnał natrafi na przeszkody, nie będzie w stanie dotrzeć do odbiorcy.
Zapewne z tego właśnie powodu, projektanci zdecydowali się na ustawienie jeszcze jednej, słabszej anteny, obsługującej teren górskich miejscowości, do których nie dociera sygnał ze Skrzycznego. Znajduje się ona na szczycie góry Kozińce. I tak wygląda sygnał – tym razem bez problemu dociera do hipotetycznego odbiorcy (może turysty) znajdującego się w Wiśle:
Na tej samej stronie można wykonać także analizę rozkładu natężenia pola:
Sygnał w Krakowie – widoczny „cień” rzucany przez Pasmo Sowińca:
Link do aplikacji:
- http://www.piast.edu.pl/Sites/subsite_TerrainProfileVisualization.aspx – profil terenu.
- http://www.piast.edu.pl/Sites/subsite_FieldStrengthDistribution.aspx – rozkład natężenia pola.
Platforma Informatyczna do celów Analiz propagacyjnych, kompatybilności elektromagnetycznej i optymalizacji sieci bezprzewodowych Systemów Telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Instytut Łączności, Państwowy Instytut Badawczy